Fra svinn til ressurs? Mulighetsrommet for bruk av dødfisk i fôr

Dato:
23
.
October
2026
–
23
.
October
2026
Sted:
Digitalt via Microsoft Teams

SINTEF Ocean og NCE Aquatech Cluster inviterer til webinar om hvordan fisk som dør i merdene før slakting kan bli en fôrråvare i stedet for avfall.

Vi tipser om et webinar fra SINTEF Ocean og NCE Aquatech Cluster. Dødelighet i lakseoppdrett er en kostnad alle i næringen kjenner på, og spørsmålet er om fisken som dør i merdene før ordinær slakting kan utnyttes bedre. FHF-prosjektet dFUSE, med SINTEF Ocean, Veterinærinstituttet, Havforskningsinstituttet og Pelagia, har undersøkt om denne fisken kan brukes som fôrråvare.

På webinaret legges resultatene fram, og forskning, Mattilsynet og næringen diskuterer hvilke muligheter og hindringer som finnes. Relevant for oppdrettere, fôrprodusenter og alle som jobber med restråstoff og sirkulære løsninger.

Praktisk informasjon

Dato: Fredag 23. oktober 2026
Tid: 09:00–11:00
Sted: Digitalt via Microsoft Teams
Arrangør: SINTEF Ocean og NCE Aquatech Cluster

Meld deg på webinaret

Mer om arrangementet finner du hos NCE Aquatech Cluster.